Vinylové podlahy, neboli LVT ...

... jsou ve zlehčeném výkladu samostatné dílce z vinylového materiálu, buď ve formě lamel určených k celoplošnému přilepení, nebo ve variantách volného položení plovoucím systémem. Tam můžete najít vinyl na HDF desce se zámkem nebo vinyl s vyfrézovaným zámkem přímo ve hmotě, tzv. celovinylové plovoucí vinyly. Další variantou jsou lamely s protiskluznou podložkou, ale bez zámků, které se používají zejména v komerčním sektoru do nájemních prostor či na zdvojené podlahy. Poslední variantou jsou tzv. puzzle vinylové systémy, kdy se do sebe lamely spojují jako dílky puzzle, což se používá výhradně v komerčním sektoru, všude tam, kde je opravdu vysoká zátěž, špatné podklady a není čas na vystěrkování.

Výhody vinylových podlah

Minimální prořez - ideální podlahovina do členitých prostor jako jsou chodby, neboť nevzniká tak velký prořez (odpad) jako u rolového materiálu. Na druhou stranu se kupuje vče na balíky. 

Moderní design - všichni výrobci se předhánějí v tom, kdo bude mít zajímavější dekory. Proto se dají sehnat LVT v dokonalých imitacích prken, kamenů, betonů, dlažeb či ocelových velkoformátových desek. Rolové PVC má stejný výběr zejména v imitacích dřevin.

Odolnost vůči protlakům - vinylové lamely jsou vyrobeny z tvrzeného PVC, a proto jsou odolnější vůči protlakům do těžkého nábytku. Na druhou stranu je náchylnější vůči mechanickému opotřebení, tj. vůči škrábancům. Souvisí to právě s tím, že je tvrdší.

Tichá místnost - pokud se rozhodujeme mezi láminátovou podlahou a vinylem, zvolte vinyl už jenom z důvodu kročejového hluku. Vinyl je tichý.

Rizika u vinylových podlah

Ne každá podlahovina je vhodná všude a platí to i o vinylových dílcích. Ty jsou náchylné zejména vůči teplotním šokům, neboť v teple se vinyl roztahuje, v zimě se sráží. Pokud se např. nedodrží předepsaná maximální teplota v podlahovém topení (většinou 27°C) , mezi lamelami mohou vzniknout spáry. Problémem mohou být i francouzská okna. V létě, když nejsou okna řádně zastíněna, naměříte na podlaze teplotu až kolem 60°C. Tomu těžko odolá pružná elastická lamela. Problémem je i opačný extrém, když se v zimě dlouho větrá, chlad se plazí po podlaze a vinyl na to může reagovat také. Není ani tak důležitá teplota v místnosti, jako teplota na samotné podlaze. Vlastně na tyto extrémy reagují všechny podlahoviny, ale vinylové lamely nejvíce. Další nevýhodou, která už je zmíněna nahoře, je snadnější možnost poškrábání horní PUR vrstvy. Důležité je mít všechny kluzné plochy nábytku podlepené filcovými podložkami a pod kolečkovou židlí zajistit nějakou podložku a nebo mít kolečka pro hladké podlahoviny typu W.

Celoplošné lepení

Dalším důležitým faktorem u lepených LVT je kvalitně odvedená pokládka, správně vystěrkovaný podklad a použité lepidlo. Pokud totiž nepoužijete kvalitní lepidlo, může se PVC smrsknout a vzniknou mezi lamelami spáry, kde se začne usazovat špína. Lepidlo nesmí rychle schnout, aby nepřeschlo, a zároveň musí mít výbornou počáteční i konečnou lepivost. Doporučujeme použít např. lepidla THOMSIT K 188E nebo UZIN KE 2000S. Ale tím se už zabývají odborné podlahářské firmy.

Vinyl na naší prodejně od roku 2000

Scala 100 v našem oddělení kusových kobercůNejlepší referencí na tento sortiment naleznete přímo na naší prodejně v Lišově, kde máme několik set metrů čtverečních položených v tomto materiálu. Hned několik dekorů včetně bordůr od firmy DLW značky SCALA 100 je položeno v odděleních kusových koberců (viz. fotografie) i v hlavním prostoru prodejny již od roku 2000 a přes extrémní zatížení vypadá pořád nádherně. Také momentálně nejznámější vinylové lamely českého výrobce FATRA značky THERMOFIX naleznete přímo na naší prodejně, kde jsme vytvořili zajímavé intarzie v oddělení obšívání koberců.

Naše kompletní nabídka všech vinylových podlah naleznete zde.

Copyright © 1990-2019 František Strnad - KOBERCE.STRNAD.LIŠOV.
Obsah webu nelze dále šířit ani kopírovat bez svolení majitele.