Údržba a čištění PVC podlah v domácnostech

PVC lze jednoduše vysávat či vytírat. Co je ale vlastně ta špína? Většinou prachové částice, tudíž nejideálnější variantou je pravidelné vysávání. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit automatické vysavače iRobot, které na prodejně také prodáváme. Vysává skvěle. Prach se po spojení s vodou mění v šedou kašičku, která zateče do všech pórů a spár, kam může. Zejména u světlých vinylových podlah se začnou jako první špinit spáry. A když se k tomu všemu přidá například mastnota z kuchyně, která se usazuje všude včetně podlahy, vzniká odolná špína. Kdo chce mít podlahu opravdu čistou a bez práce, použije vytírací iRobot Roomba či Braava. Pro ty z nás, kteří ale vytíráme ručně pomocí mopu, platí následující doporučení.

Rozhodně nedoporučujeme používat domácí čistící prostředky určené k mytí nádobí ani abrasivní čistidla. Tyto odmašťovače mohou poničit ochrannou PUR vrstvu a podlaha se vám může začít rychleji trvale špinit, což znamená nejen častější vytírání, ale i nebezpečí vzniku barevných skvrn a žloutnutí podlahy. U podlahovin bez PUR to platí dvojnásob. PVC podlahy mají sloužit 10-15 let, v českých podmínkách i déle. Prostředky na mytí podlah musí tedy mít správné pH. Pamatujte, že povrch podlah je obecně méně odolný a více pórovatý než glazura talířů či nerezový povrch příborů. A přesto musí mít v sobě dostatek rozpouštěčů tuků a nečistot.

Veškeré námi nabízené PVC (kromě kolekce Amos do škol) mají z výroby nanesenou ochrannou vrstvu z polyuretanu (PUR). Ta výrazně usnadňuje a zlevňuje údržbu a čištění. Každý povrch včetně PVC má totiž mikropóry, do kterých se snadno zanáší špína. Je to stejné jako u nelakovaného dřeva či nenatřeného železného plechu. PUR se zalije do těchto pórů a jelikož se jedná o velice odolnou kompaktní chemickou látku, nepřijímá špínu tak snadno.

Naše firma doporučuje prostředky na ošetřování a čištění podlah od německého výrobce Dr.Schutz. Všichni je několik let používáme doma i na prodejně a víme, že skvěle fungují. Mají obrovskou škálu prostředků na všechny možné podlahoviny, čalounění apod. Bohužel některé oficiální návody na údržbu a čištění podlah jsou neuvěřitelně složité, ačkoliv na práci samotného nic složitého není. Proto jsme se rozhodli návody co nejvíce zjednodušit.

Běžné denní vytírání

CC-PU čistič (pro neošetřené PVC s PUR povrchem) - výborně rozpouští nečistoty a tuky. Ideální na klasické vytírání nového PVC, pokud s ním nechcete dělat nic jiného. Do kýble s vodou se přidává pouze obsah víčka lahve.

CC-R 1000 (pro navoskované PVC) - nejčastěji používaný čisticí prostředek, odpuzuje nečistoty a je vhodný pro všechny druhy PVC podlah. Ideální pro běžné vytírání PVC, které bylo dodatečně ošetřeno nějakým polymerem. Dávkování stejné.

Dlouhodobé ošetření podlah

Je třeba si uvědomit, že špína se postupně zanese do každého povrchu, i když má PUR na povrchu. Otázkou je, jak dlouho to bude trvat. Opět je to stejné jako jednou nalakované dřevo - je to sice mnohem lepší, než dřevo nelakované, ale každý radši nanese laku víc, pak je to svaté. Jenže technologicky se při výrobě nanáší na nášlapnou vrstvu jenom jedna vrstva PUR, ta se pak vytvrzuje pod UV-lampou. Stejně jako u všech ostatních podlahovin lze tedy PVC dodatečně ošetřit další vrstvou. Polyuretan na podlahoviny však může nanášet pouze specializovaná firma, jedná se o složitou aplikaci dvoukomponentního nátěru a používá se v těžce zatěžovaných komerčních prostorách. A tak se to dá v domácnostech vyřešit jednoduše pomocí prostředku na bázi polymeru, tedy tvrdého ochranného vosku. Tento nátěr se nanáší obyčejným rozetřením po podlaze, nic víc. Ideální variantou je to udělat hned na novou podlahu, nejlíp ve dvou vrstvách. U starých PVC podlah se musí povrch dokonale odmýt a po odeschnutí to lze také.

CC-Mat-3000PU – matný ochranný film na bázi vosku. Naneste postupně dva neředěné nátěry. Tento film se renovuje přibližně po 1-2 letech, dle zašpinění. Doporučujeme občas tímto prostředkem podlahu normálně vytřít (pouze víčko do kýble s vodou), aby se film neustále oživoval.

CC-Lesk-3000PU – stejný prostředek, pouze vytvoří lesklý povrch.

Dokonalé umytí špinavých podlah

Když je podlaha už hodně špinavá, je třeba ji pořádně odmýt. Aby bylo odmytí dokonalé, použijte pro to jeden z níže uvedených prostředků. Uvidíte, jak snadno jde špína z povrchu pryč.

CC-Aktivní čistící prostředek R280 – výborně odmyje špínu, ale nesmyje starou polymerovou (voskovou) ochrannou vrstvu. Používáme tehdy, když podlaha ještě není natolik špinavá, aby se musel starý ochranný film odstraňovat, přesto potřebuje pořádně odmít. Často se používá po ukončení stavebních prací na nové podlaze.

CC-Základní čistící prostředek R – odmyje podlahu dokonale včetně starých ochranných filmů. Toto odmytí se provádí přibližně jednou za rok až dva, podle provozu v místnosti, když uvidíte, že by to podlaha už opravdu potřebovala. Postup je jednoduchý - pořádně podlahu namočit (zavodnit) a po cca 10 minutách vydrbat zeleným padem či jemným kartáčem. Nenechat uschnout a po umytí vytřít dvakrát čistou vodou. Po odeschnutí nanést CC-Mat 3000PU nebo CC-Lesk 3000PU.

Podrobné návody na údržbu všech druhů podlah naleznete na naší prodejně KOBERCE STRNAD LIŠOV, kde vám rádi s daným postupem poradíme. Základ je ale v tom, že i když to vypadá složitě, je to v praxi velmi jednoduché. Kompletní nabídku čisticích prostředků naleznete v sekci Ošetřující prostředky.

Copyright © 1990-2019 František Strnad - KOBERCE.STRNAD.LIŠOV.
Obsah webu nelze dále šířit ani kopírovat bez svolení majitele.