PVC / CV podlahoviny v domácnostech

Kde jsou ty časy, kdy bylo staré komunistické "lino" všude. Pravdou je, že vydrželo, ale poznali jste na něm, že to je plast. A navíc se vyrábělo (ale i stále vyrábí) v šíři 1,5 metru. Pokud byly tedy role položené "na volno" bez celoplošného lepení, spoje se zvedly, sváry popraskaly a kraje se postupnou chůzí ulámaly. To u dnešních dekorů PVC podlah nemáte šanci na první pohled odhalit, zda se jedná o prkna, parkety, dlažbu, kámen, přírodní linoleum, korek či průmyslově litou podlahu. To jsou tedy dvě základní a obrovské výhody těchto podlahovin - dokonalé imitace a variabilní šíře 2m, 2.5m, 3m, 3.5m, 4m a konečně 5 metrů. Místnost beze spoje je totiž to nejlepší, co můžete udělat. PVC totiž v domácnosti vydrží, háklivé jsou spoje, nebo ještě lépe, špatně udělané spoje.

Dokonalá imitace prken Forest Oak kolekce Sherwood

V principu existují tři základní druhy PVC podlah, které se používají v domácnostech a rodinných domech. Tou první jsou tvrdé, velice odolné podlahoviny v šířích 1.5 metru, které vyrábí česká Fatra a jsou nabízeny jako Lino Fatra v kolekcích Domo a Novoflor (vše o nich v samostatné kategorii). Druhou jsou designové vinylové dílce, lepené či se zámkovým systémem, tedy tvrdé podlahy z několika vrstev lisovaného PVC nasekané na malé kusy. Této podlahovině jsme věnovali samostatný článek a nebo se můžete překliknout rovnou do katalogu nabízených vinylových podlah. A tím posledním druhem jsou tzv. CV podlahoviny (Cushion vinyl), tedy měkčené PVC lité ze speciální pasty a spojené teplem a tlakem. Tyto podlahy se mohou vyrábět v šířích 2 - 5 metrů. Nejedná se tedy o nic jiného, než o jiné složení a způsob výroby PVC podlah.

CV podlahy jsou jednou z nejoblíbenější podlah nejenom z důvodu dokonalých vzorů a velké škály šíří, ale i z důvodu snadné údržby, neboť nikde nevznikají žádné spoje, kam by mohl prach zatékat, vše se smyje. Mnoho lidí dnes zapomíná na to, že podlaha by měla být nejen odolná, ale i příjemná na došlap, čím tvrdší podlahovina, tím více trpí Váš pohybový aparát. Venku Vás proti tomu chrání odpružení bot, doma leda bačkory.

Důležitým aspektem je samozřejmě cena, která se u kvalitních PVC pohybuje od 300 - 370 Kč / m2 dle parametrů celkové tloušťky, hmotnosti a výšky nášlapné vrstvy. Ideální kombinace v domácím použití, kde se nechodí v botách, je tloušťka 2,6 - 3,2 mm a nášlapná vrstva 0,25 - 0,35 mm. Věřte, že vyšší nášlapné vrstvy jsou v bytové zátěži zbytečné. Nášlapy 0,5 - 0,8 mm se používají do silného komerčního zatížení. Nášlapná vrstva vlastně není nic jiného než lak, stejně jako u nábytku. Co je ale mnohem důležitější, jak je PVC položeno. Nejlepší je celoplošné nalepení na suchý podklad vyrovnaný stěrkovou hmotou.

U PVC podlah je velmi důležitý povrch, nejenom výška nášlapné vrstvy

O tom, jak vybrat kvalitní PVC podlahu, pojednává jiný článek. Důležitá je ale dokonalost samotného dekoru. U těch nejhezčích nepoznáte, že se nejedná např. o prkna, protože barvy jsou nanášeny na 5-6 válcích, kdyžto levné PVC jen na třech až čtyřech. PVC je např. proti laminátovým podlahám či vinylu výrazně teplejší a tišší. Minimální kročejový hluk přivítají nejen sousedi pod vámi v panelákových bytech, ale obráceně i Vy. Hluk je také výrazně menší v bytech s domácími mazlíčky s drápky, takové klapání o laminát rozlítí nejednoho souseda. PVC se velice snadno udržuje a čistí, o čemž také píšeme v samostatné kapitole. Nevadí mu rozlitá voda a bez problémů si poradí i s haváriemi typu prasklé akvárium či topení, rozbitá pračka, povodně apod. Zároveň vyhovuje vodnímu podlahovému vytápění, tepelný odpor těchto materiálů se pohybuje přibližně mezi 0,02-0,04 m2.K/W. Teplo se v něm tedy neakumuluje, ale rychle prostupuje nahoru. Nesmírně důležité pro všechny druhy podlahovin jsou podlepené židle a veškerý pohyblivý nábytek, pod pracovním stolem používejte ochrannou podložku z čirého plastu. A jelikož každou podlahu tvoří detail, je důležité zvolit vhodné olištování a přechodové lišty do dveří.

Zaručujeme Vám, že za těch 25 let podnikání máme s pokládkou i prodejem podlah opravdu bohaté zkušenosti a nebudeme Vám nutit nic, o čem nejsme přesvědčeni, že funguje správně. A co se týče PVC/CV krytin, byli jsme v jižních Čechách první, kdo je začal dovážet a pokládat.

Copyright © 1990-2019 František Strnad - KOBERCE.STRNAD.LIŠOV.
Obsah webu nelze dále šířit ani kopírovat bez svolení majitele.