Způsob pokládky bytového PVC a záruční podmínky

Příprava podkladu

PVC je dle správného technologického postupu nutno pokládat na rovný a dokonale hladký povrch, což v praxi nejčastěji znamená na vystěrkovaný podklad či broušené OSB desky. PVC totiž přesně okopíruje podklad pod sebou a jestliže ten není hladký či rovný, zvýrazní se každá nerovnost, prasklina, bublina apod. Ani nové strojně hlazené betony nejsou vhodné ke kladení PVC, dochází k uvolňování drobných kamínků a ty se pak snadno prolisují skrz PVC.

Stále častěji se objevují anhydritové (sádrové) potěry. Ty jsou nutné také přestěrkovat anhydritovou stěrkou. Nezapomeňte, že přibližně do týdne od nalití anhydritového podkladu musí dodavatel tohoto podkladu zbrousit z povrchu uschlý „šlem“. Pokud tato vyplavená voda vytvrdne natrvalo v pevnou krustu, nelze ji nijak zbrousit ani stěrkovat.

U nových betonových potěrů je nutné dodržet dobu vysychání zpravidla 8 týdnů při 5 cm betonu za příznivých klimatických podmínek. Pokud nebude podklad dokonale suchý, může dojít k popraskání stěrky. Použitá stěrka musí být vhodná pod PVC, levné stěrky mají příliš velkou zrnitost, hůř se rozlévají a nivelují.

Celoplošné lepení

Celoplošným nalepení PVC k takto připravenému podkladu prodloužíte životnost podlahy přibližně o jednu třetinu. Každé PVC (stejně jako koberce) se může vlivem vlhkosti, teploty či provozu roztahovat a tím i v ploše navlnit. Obecně platí, že čím je PVC tenčí a lehčí, tím je riziko navlnění vyšší. Nenalepené PVC se pak může snadněji prožíznout či protrhnout např. o židli či při stěhování nábytku. Po nalepení disperzním lepidlem zároveň okamžitě mizí jakékoliv vlnky způsobené dočasným smáčknutím PVC pěny v roli, které je vidět zejména proti světlu. Na nepřilepené PVC se nevztahuje záruka na navlnění, protržení či smáčknutou pěnu od závitů pro maloobchodní ani velkoobchodní zákazníky, neboť nebyl dodržen správný technologický postup montáže!!! Používejte pouze disperzní lepidla, neboť lepidla obsahující rozpoštědla (např. Chemopren) může zareagovat s CV krytinou a podlaha může změnit barvu.

PVC vyrábějící se v šířích 5 metrů (kolekce Fortuna, Sandro a Antonio, výrobce Beauflor Belgie) se lepit musí bezpodmínečně, neboť hlavní nosnou textilií není skelné vlákno nýbrž vlákno polypropylenové.

Výrobní šarže

Pokud pokládáte velkou plochu, kde budete muset nastavovat dva a více plátů vedle sebe, v žádném případě nedoporučujeme kombinovat dvě vyráběné šíře vedle sebe (např. šíře místnosti 7 metrů zkombinovat z kusů šíře 3 m a 4 m). To samé platí pro různé výrobní šarže. Každá vyrobená várka PVC i koberců má svůj originální odstín či povrch a odchylka může být dost výrazná. Podobný problém může být i s intenzitou gravírování, kdy na vzorku je dekor hrubě gravírovaný, ale ve skutečnosti je pouze mírně a naopak. Na tyto odchylky se nevztahuje záruka, neboť jsou v normě každého výrobce.

Pokládka na podložku

Pokud se rozhodnete při vlastní montáži pokládat PVC bez celoplošného lepení, doporučujeme vám použít pod něj podložku TIROS z lisovaného rouna o tloušťce 2 mm a gramáži cca 280 g/m2. Vyrábí se i nižší gramáže, ale ty mají také tendenci se vlnit. Tato tepelně-izolační vyrovnávací podložka eliminuje menší nerovnosti podkladu, zabraňuje okamžitému pronikání kamínků z betonu do PVC a navíc dobře izoluje, ale nedokáže přenést hrubé nerovnosti nebo defekty na podkladu. Vyrábí se v rolích o šířích 1m a 2m. Rozhodně nedoporučujeme používat podložky MIRELON, HOBRA či dílce z extrudovaného polystyrenu, ty jsou určené pod plovoucí podlahy. Některé neodborné firmy a řetězce Vám je přesto klidně nabídnou.

Na co dát pozor

Pozor, šíře role může dle EN14041 kolísat ±1%. To znamená, že role šíře 4 metry může mít klidně šíři 3,96 m. Pokud to máte příliš přesné, upozorněte na to naše prodavače, nejprve přeměříme šíři role a pak až řežeme délku. Chraňte vaši podlahu před poškozením nábytkem nebo ostrými předměty. Na ostré hrany a nožičky nábytku nalepte ochranné filcové podložky. U školních tříd jsou extrémem školní židličky, které mají většinou krytky z tvrdého plastu, kam se snadno zaseknou prachové částice a kamínky, plast má záseky a působí pak jako brusný papír. Příliš malá nebo ostrá kolečka sedacího nábytku a zejména kancelářských židlí vyměňte za větší a pogumovaná (světlou pryží). Pokud nelze toto zajistit, použijte pod židle ochrannou plastovou podložku. Pamatujte, že na mechanické opotřebení (poškrábání povrchu, vrypy apod.) se bez těchto opatření nevztahuje záruka. Pryžové výrobky (většinou tmavá a barevná pryž) jako např. gumová kolečka dětských kočárků a postýlek, chrániče přístrojů, nožičky praček, stojánky na kytaru, autopláště, podešve obuvi apod., při styku s PVC podlahovinou vyvolávají neodstranitelnou barevnou změnu nášlapné vrstvy, která se projeví zežloutnutím, zhnědnutím až zčernáním povrchu podlahoviny v místě styku s pryžovým výrobkem. Je to způsobeno migrací tmavých pigmentů z pryže do nášlapné vrstvy. Doporučujeme použít podložky pod tyto pryžové součásti, event. vybrat tmavý dekor PVC. Stejný problém může vzniknout po nalepení rozpouštědlovými lepidly.

Svařování

Bytové PVC má velkou škálu vyráběných šíří. Pokud ale potřebujete nastavovat dva kusy vedle sebe, musí se PVC svařit nebo překrýt přechodovou lištou, event. prahem ve dveřích. Měkčené PVC se nesvařuje pomocí svařovacího drátu a horkovzdušné pistole jako dříve. Pro spoje se používá tzv. studený svár, čirá tekutina, která se zaleje do vyčištěného a podlepeného spoje. Tato tekutina chemicky naleptá PVC a spojí ho. Spára pro spoj musí být co nejmenší. Přesný návod na použití studeného sváru je přiložen v balení.

Lištování

Pamatujte, že řemeslo dělá detail. Z estetického i praktického důvodu doporučujeme místnost u zdí olištovat. Hlavním důvodem je nešpinění zdí při vytírání a optické orámování místnosti. Pokud pokládáte PVC bez celoplošného lepení, je dobré nechat od stěny dilatační spáru, aby mělo PVC prostor pro případné roztažení. Právě tato spára je pak lepší zalištovat, aby nebyla vidět. Na naší prodejně naleznete mnoho druhů profilů i velkou barevnou škálu soklových lišt.

Pro přechody mezi místnostmi či mezi různými podlahami se dnes používají nejčastěji přechodové lišty, které si poradí mimo jiné i s rozdílnými výškami podlah. I když naše konkurence často nabízí levnější přechodové lišty z tvrdého plastu, my doporučujeme lišty hliníkové. Každý plast časem zkřehne a lišty pak praskají. Přechodové lišty u nás zakoupíte v různém provedení profilu, variantě samolepící či vrtané a hlavně v různých dekorech dřevin či barev.

Copyright © 1990-2019 František Strnad - KOBERCE.STRNAD.LIŠOV.
Obsah webu nelze dále šířit ani kopírovat bez svolení majitele.