Kvalitativní parametry bytového PVC

1. Gramáž materiálu = plošná hmotnost kg/ m2

Lehké materiály, i když jsou silné, nejsou kvalitní, rychle se vyšlapou, snadno se vlní při pokládce bez celoplošného lepení a můžete je snáze roztrhnout. Kvalitní bytové PVC začínají okolo 1,7 kg/ m2 a výš. Ideální je si spočítat hmotnost PVC pěny v 1 mm materiálu = plošná hmotnost (kg) / celková výška materiálu (mm). Opravdu kvalitní bytové PVC má tento parametr 0,7 kg/ m2 a vyšší. Pokud jsou tyto hodnoty nižší, je podlaha plná vzduchových bublin místo PVC.

PVC pěna je základním materiálem pro výrobu této podlahy. Rozlévá se ve dvou výrobních krocích na skelné vlákno, které zajišťuje rozměrovou stálost podlahy. Poté projde rozlitá pěna v určené tloušťce pecí a právě zde vzniká rozdíl v kvalitě. Každý výrobce má několik druhů PVC pěny odlišující se hutností a schopností nabobtnat. Nekvalitní lehká pěna se nalije např. v tloušťce 1 mm a pomocí vzduchu nabobtná na požadovaných 2,5 mm. Takové podlahy jsou měkké, snadno se vytlačují, po smáčknutí podpadkem či židlí se nevrací do původní výšky (schází paměťový efekt) a lehce se roztrhnou. Tyto podlahy u nás nekoupíte, neboť si nechceme dělat špatné jméno vybudované dvěma desetiletími práce.

Naše bytové PVC se vyrábějí z nejkvalitnějších materiálů, tzn. že PVC pasta je lehce provzdušněna před nalitím z důvodu příjemnějšího došlapu a lepších tepelně izolačních vlastností, ale do pece jde ve stejné výšce jako vychází z ní. Podlaha je pak pevná, má paměťový efekt a lze se na něj spolehnout mnoho let.

2. Celková výška materiálu

Výška materiálu určuje komfort chůze a tepelně izolační vlastnosti. Doporučujeme do bytů PVC podlahy o síle 2,6 mm a vyšší. Rozhodně neplatí, že pro byty jsou lepší zátěžové podlahy, neboť ty jsou nízké a velice hutné, tzn. tvrdé na došlap. Chraňte svůj pohybový aparát, tvrdé zátěžové podlahy nejsou v domácnostech moc vhodné.

3. Výška nášlapné vrstvy

Nášlapná vrstva je ochranný vinylový povrch chránící natištěný dezén proti poničení. Pro bytový sektor doporučujeme nášlapnou vrstvu o výšce 0,25 mm a vyšší, přičemž nejvíce zatěžovaným místem v bytě je prostor před kuchyňskou linkou. Nášlapná vrstva hodně určuje cenu materiálu. Pro byty jsou trochu zbytečné nášlapné vrstvy vyšší než 0,50 mm, jejich funkci za celou dobu životnosti nevyužijete a navíc u nich tolik nevynikají dokonalé povrchy dekorů.

4. Gravírovaný povrch (embossing)

PVC se strukturovaným (gravírovaným) povrchem je náročnější na výrobu, ale výsledný efekt věrně imituje přírodní materiály (např. plastické dlaždice, reálná struktura prken apod.). Gravírování může být slabé i hodně výrazné, záleží na konkrétní kolekci. Hladké povrchy se dnes pro bytový sektor vyrábějí minimálně, protože nevypadají hodnověrně, je na nich všechno vidět včetně stopy bosých nohou.

5. PUR vrstva

Tato poslední ochranná vrstva nanesená v nášlapné vrstvě zajišťuje snadnější údržbu. Polyuretan po rozlití na povrch dokonale uzavře veškeré mikropóry, do kterých by se jinak usazovala špína. Je dokonale hladký, tudíž se do něj špína nazašlapává (přirovnal bych to k neglazovanému umyvadlu či nenalakovanému dřevu). Pro údržbu jsou určeny speciální přípravky (viz. kapitola Údržba a čištění), které snadno odmyjí špínu. Na levné PVC podlahy se tato vrstva nenanáší, v naší nabídce mají tento povrch všechny kolekce.

6. Zátěžová třída

Zátěžová třída je souhrnným ukazatelem, do jakých prostor je daný materiál vhodný. Pro bytové účely je hodnocení označováno řadou 21 – 22 – 23 (lehká – střední – vysoká zátěž), pro komerční prostory řadou 31 – 32 – 33 – 34 a pro průmyslové objekty řadou 41 – 42 – 43. Do bytu doporučujeme zátěžovou třídu 23 – 31 a vyšší.

Shrnutí

Doporučujeme tedy vybírat silnější a hutnější PVC tloušťky 2,6 mm a více s minimální nášlapnou vrstvou 0,25 mm + PUR a zátěžovou třídou nejméně 31 (lehká kancelářská zátěž). Čím vyšší parametry bude PVC mít, tím je kvalitnější.

Copyright © 1990-2019 František Strnad - KOBERCE.STRNAD.LIŠOV.
Obsah webu nelze dále šířit ani kopírovat bez svolení majitele.